logotype

Prihláste sa

Priateľské burzy - nový fenomén sociálnych sietí | Rady a tipy

Vznikli v rámci internetových komunít a časom prerástli do masových virtuálnych trhovísk. Dokážu vám ušetriť čas aj peniaze, priniesť zaujímavé ponuky, ale najmä rozšíriť vaše kontakty.

K téme sa vyjadrujú: Zuzana Szatmáry, sociologička a Marian Jaslovský, Mindshare.sk

Spoločné záujmy

Dnešný virtuálny svet nám poskytuje množstvo výhod. Zvykli sme si ich denne využívať, no zároveň sa snažíme vyhnúť rizikám, ktoré sú s nimi spojené. A tak sa  združujeme do komunít. Podľa sociologičky Zuzany Szatmáryovej je prirodzené, že ľudia sa chcú združovať do záujmových skupín, dnešný svet je totiž príliš široký a chaotický, a tak v ňom potrebujeme prostredie, v ktorom sa cítime bezpečne: "Vytvárame si vlastné spoločenstvá, v ktorých sa orientujeme oveľa jednoduchšie." Virtuálni priatelia na internete sú našou prirodzenou voľbou. Ak s nimi trávime čas na sociálnych sieťach, smerujeme sem aj ďalšie aktivity. Takto vznikli prvé online  komunity - bazáre, bartre a "blšáky".

Najväčšou výhodou virtuálnych kontaktov oproti tým z reálneho života je v tom, že poskytujú širšie možnosti. "Bežne sme schopní bez problémov obsiahnuť skupinu iba s niekoľkými desiatkami ľudí. V reálnom živote je hranica tam, kam dosiahnu naše zmysly, vo virtuálnom svete ich pomyselne nahrádza  klávesnica," vysvetľuje sociologička Zuzana Szatmáry.

Dať starým veciam nový život  a ... zoznámiť sa

Marian Jaslovský sa špecializuje na sociálne médiá. Keď jedného dňa zistil, že má množstvo prebytočných vecí, ktoré mu je ľúto vyhodiť, vytvoril pre priateľov na Facebooku virtuálny blší trh. Nápad mal úspech aj u ľudí, ktorí nikdy predtým nevyhľadávali stránky online bazárov. Marian tvrdí, že je to pochopiteľné. "Naša skupina nie je iba o ponuke a dopyte. Fungujú v nej vzťahy," hovorí. Možnosť rozšíriť si okruh známych o podobne zmýšľajúcich ľudí je pre komunitné burzy typická. Od klasických inzertných stránok ich odlišuje aj ochota pomôcť, ktorá nemusí byť podmienená ziskom. Občas stačí úprimná prosba v mene chorých príbuzných a spustí sa priam lavína dobrých skutkov.

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk. Zaregistrujte sa zadarmo.

Tí, ktorí nehľadajú pomoc, oceňujú možnosť spestriť si život za minimálne náklady. Nikoho pritom netrápi, či je sviatok, alebo piatok. “Známy sa potreboval zbaviť stoličiek len preto, že ho omrzeli. Za jeden a pol dňa našiel záujemcov a získal iné - ktoré ho potešili. K tomu dostal orechy, jablká a čojaviemčo. A to všetko počas vianočných sviatkov," hovorí Jaslovský, ktorého skupina sa z pôvodných niekoľkých desiatok ľudí rozrástla na vyše 11 000 členov.

Ako na to

- Skupiny môžu byť všeobecné alebo sa deliť podľa zamerania na šaty, knihy, potraviny... Nájdete v nich všetko od klasického trhu cez barter až po charitu. Ak hľadáte komunitu, ktorá si vzájomne pomáha, obráťte sa na svojich virtuálnych priateľov. Určite objavíte aspoň jedného, ktorý sa s vami podelí o skúsenosti a tipy. 

- Ak uprednostníte vlastný prieskum, stačí na úvod vyhľadať jednu konkrétnu skupinu a prečítať si zoznam jej spriatelených členov. Zároveň vám sociálna sieť navrhne ďalšie kontakty,  takže po chvíli sa vám svet skupiny úplne otvorí.

 - Pre Slovákov je stále najpopulárnejšou sociálnu sieťou Facebook. Skúste si cez neho vyhľadať skupiny ako "Susedská burza (Blšia skupina)", Susedský sekáč MiléTričká, SUSEDska sTvora. Kliknite aj na ne... a posuňte sa ďalej.

- Ak nenájdete skupinu podľa svojej chuti, môžete si ju založiť. Je dobré mať už na začiatku jasnú predstavu. Na čo sa chcem zamerať? Chcem udržať exkluzivitu alebo rásť? Niekomu vyhovuje menšia a bezpečnejšia komunita, iní uprednostňujú veľké spoločenstvá a širšie možnosti. Tie však vyžadujú zložitejší systém kontaktov.

Čo s rizikovými členmi?

Či sa rozhodnete pre vlastnú skupinu, alebo sa pridáte do nejakej už existujúcej, počítajte s tým, že nie vždy v nej ide všetko hladko. Aj vo virtuálnom svete sa nájdu jednotlivci, ktorí základné pravidlá slušnosti považujú za šikanu. Iní neprotestujú navonok, ale počas transakcie sa zachovajú nekorektne - nekomunikujú, nedržia slovo alebo vás jednoducho oklamú.  Narušiteľov však býva minimum a zvyšok komunity sa proti nim chráni upozorneniami. Ideálne je, ak sú poruke aktívni admini - správcovia, ktorí dohliadajú na život v skupine.  Postihy sa líšia od napomenutí cez mazanie ponúk až po vylúčenie. Marian Jaslovský považuje neprispôsobivých jedincov za štatistickú nevyhnutnosť, s ktorou sa treba vyrovnať. "Stáva sa, že ľudia odmietnu rešpektovať všeobecne overené pravidlá alebo sa z nich vykľujú hulváti. Vtedy ich bez pardonu vylúčime. Občas z trucu založia vlastnú burzu, kde si podľa ich obrazu každý robí, čo chce. Čas však veľmi rýchlo ukáže, že to nefunguje, " dodáva.

Čo poskytujú priateľské burzy:

- ušetríte alebo si nečakane privyrobíte  na veciach, o ktoré už nemáte záujem,

- elegantne sa zbavíte nechcených darčekov,

- nevyhadzujete - chránite prírodu,

- pomôžete druhým alebo získate pomoc, či radu,

- rozšírite si okruh známych alebo sa často prvý raz reálne stretnete s virtuálnymi známymi.

Na čo si treba dať pozor

- Ak skúmate neznámu burzu, prebehnite si históriu transakcií na jej profile. Môže vám napovedať, či ide o serióznu skupinu.

- Všímajte si v komentároch spokojnosť alebo kritiku. Problematickým členom sa vyhnite, aj keby ponúkali modré z neba.

- Ak má skupina zoznam pravidiel (dobrý signál), preštudujte si ich skôr, než sa zapojíte. Predídete mnohým nedorozumeniam.

- V komentároch sa vyjadrujte jasne a k veci. Konverzácie môžete presunúť do súkromných správ.

- Ak je to možné, trvajte na osobnom odbere  aj spôsobe platby.

Čo nájdete na Facebooku

Všeobecné komunity:

Susedská burza (Blšia skupina) - zisk zakázaný

Podarujem, požičiam, vymením - pomoc rodinám s nízkymi príjmami. Predaj zakázaný.

Vymenim - predaj zakázaný

Špecializované komunity:

Susedský samozber – ovocie, zelenina a iné prebytky zo susedských záhrad

Susedský sekáč - MiléTričká  - oblečenie 

Susedský BABY bazár -pre deti

Vintage bazar - cenné kúsky po prababičke

SUSEDska sTVORa -originálne výrobky

BURZA KNÍH NONSTOP - knihy

Burza odbornej literatúry a učebníc - učebnice pre ZŠ, SŠ aj VŠ

BARTERslava (Free Box, Trade, Sell) - výmeny určené cudzincom najmä v BA

Vinyl bazár pod Tatrami- (nielen) platne s najrozmanitejšou hudbou

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7089437/zena.sme.sk/priatelske-burzy-novy-fenomen-socialnych-sieti.html

zlom-strany

Pri potýčke s izraelskými vojakmi sa zranilo pätnásť Palestínčanov

Vojaci vpadli do mešity a použili ohlušujúce granáty, píše agentúra Sinchua. Izrael hovorí o obrane pred kameňmi.

GAZA. Približne pätnásť Palestínčanov utrpelo v piatok zranenia pri potýčkach s izraelskými vojakmi po skončení bohoslužieb v komplexe mešity al-Aksá vo východnom Jeruzaleme.

Izraelskí vojaci vpadli do komplexu mešity cez maghribskú bránu a použili niekoľko ohlušujúcich granátov a kanistrov so slzným plynom, pričom zranili viacerých prítomných.

Pre agentúru Sinchua to uviedol

Čítať ďalej...

Blahoželanie k narodeniu dieťaťa - dievča

Zaželajte rodičom a malej princezničke všetko najlepšie originálnym textíkom.

Pomôžeme vám nájsť ten najvhodnejší. Kedže sa nás pri nákupe detských zlatých šperkov na vinše často pýtate, tak na váš podnet niektoré uverejňujeme....

Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...