logotype

Prihláste sa

Krok 1 - Základne termíny pri zásnubných prsteňoch

Oboznámte sa s termínmi, s ktorými budete konfrontovaný pri nakupovaní zásnubného prsteňa. Ak budete budiť dojem, že viete, čo hľadáte a vyznáte sa v tom, zvýši to Vaše sebavedomie a pomôže Vám to prejsť cez rozum nejakým pochybným predajcom zásnubných prsteňov. Tu nájdete niektoré z termínov, ktoré by ste mali ovládať!

Obruč na zásnubnom prsteni

Hovoríme o kruhovej časti prsteňa, ktorá obkolesuje prst, na ktorý si prsteň nasadíme. Je zvyčajne vyrobená zo zlata, striebra, platiny , aj keď môže byť vyrobená aj z nejakej inej kombinácie kovov. Zlato je žlto - oranžové vo svojom základnom surovom stave, a zvyčajne je do neho primiešavaný iný kov pre dlhú životnosť a lepšie opracovanie pri vytváraní šperku. Do zlata sa takisto primiešavajú iné kovy, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti ako je tvrdosť a pevnosť. Niektorí preferujú svetlejšiu žltú farbu menej rýdzeho zlata, ako je 14 karátové alebo 10 karátové zlato. “Biele zlato“ je zliatina kovov, aby zmes mala účelovo bielu farbu, taktiež môžu byť pokryté iným kovom – ako je zväčša napr. rhódium - pre svetlý striebristý vzhľad.

Diamantovy prsten zlte zlato  Diamantoyvy prsten biele zlato      Zasnubne prstene zlte zlato Zasnubne prstene biele zlato

Pozlátenie alebo iná povrchová úprava časom zlezie, niektoré klenotnícke značky túto úpravu prevádzkujú z času na čas zdarma. Samozrejme prsteň, ktorý má zošúchané pozlátenie alebo vrchnú vrstvu nevyzerá dobre a je potrebné ho potom stále opravovať u klenotníka. Preto sa oplatí vraziť peniaze do kvalitnejšieho min. 14 a 18 karátového zlata. Platina je silná a odolná a má prirodzene striebristú farbu. Osadenie diamantu v žltom zlate môže vyznievať ako keby mal diamant trochu žltý nádych. Majte na pamäti, že je to trocha plytvanie peniazmi vložiť veľký, kvalitný a drahý diamant do lacného materiálu, ktorý nevydrží každodenné nosenie.

Osadenie kamienka/diamantu v zásnubnom prsteni

Osadenie kameňa sa vzťahuje na tú časť prsteňa, ktorá drží drahokam na mieste a je pripojená na obruč prsteňa. Osadenie drahokamu ako je napr. diamant môžu predstavovať “hroty“, ktoré vyčnievajú z obrúčky a pripomínajú korunku, do ktorej je diamant osadený alebo ide o o tzv. “neviditeľné“ osadenie, ktoré si voľným okom nevšimnete a je viditeľné viac z vnútornej strany prsteňa.

Zasnubny prsten - bile zlato - vsadeny diamant     Biele zlato zasnubny prsten vycievajuci diamant

Niektoré prstene kombinujú osadenie v platine so zlatou obručou, resp. kambinácie bieleho a žltého zlata čím dosiahnu kontrast farieb, špeciálnu farbu pozadia zo zlata a naopak tým zatienia nedostatky diamantu – ktorý bude tónovať platina, ktorá je aj výborným materiálom na osadenie diamantu, pretože platina je silný a odolný materiál. Osadenie kameňa do šiestich hrotov - úchytiek, ktoré budú drahokam držať, je určite bezpečnou cestou, ako drahokam nestratiť ani pri náročných aktivitách.

Zásnubné prstene a drahokamy

zasnubne-prstene optDrahokam, je v prípade zásnubného prsteňa zväčša diamant. Hoci sa hovorí, že čím väčší je kameň, tým lepšie. V tomto prípade, by ste mali  brať do úvahy preferencie a vkus Vašej budúcej snúbenice. Môžete si vybrať aj iný drahokam nemusí to byť za každú cenu diamant, ale dôvody prečo chcete výhradne niečo iné musia byť opodstatnené! Ak Vaša priateľka celý život túžila po rubíne, smaragde, alebo zafíre poobzerajte sa po zásnubnom prsteni s týmto drahokamom.

4C diamantov

4 C diamantu sú 4 charakteristické vlastnosti podľa ktorých odborníci dokážu klasifikovať kvality diamantu : Jedná sa o karát (angl. carat), farba(angl. color), čistota (clarity) a výbrus diamantu (ang. cut ).

„5. C“ je cena (angl. cost) Zirkón môže byť krásny a pre laika je nerozoznateľný od diamantu. Svojej drahej však pôvod zásnubného prsteňa a jeho kameňa oznámte, aby náhodou v prípade zmenšovania prsteňa alebo úprave zásnubného prsteňa nebola u klenotníka prekvapená, že jej diamant akosi ani nie je diamant. Zirkón je podstatne mäkší ako skutočný diamant, takže sa v priebehu rokov opotrebuje a je to na ňom poznať. Laboratórne vyprodukované diamanty sú ďalšou skvelou alternatívou namiesto tradičných diamantov. Zväčša sú o 5-10 % lacnejšie ako tradičné, prírodné, diamanty a sú približne rovnako pekné, čo stojí za zmienku. Povrchová úprava ako rhódiované striebro môže byť pre laika na nerozoznanie od bieleho rhódiovaného zlata (s výnimkou označenia, na vnútornej strane prsteňa, ktorý by mal každý pravý prsteň obsahovať). Strieborné zásnubné prstene s takouto povrchovou úpravou môžu byť dobrou alternatívou pre pár s menším peňažným rozpočtom. Ďalšou veľmi dobrou alternatívou je menší ale zato skutočný diamant, čo určite ocení aj Vaša nastávajúca, osadený v jednoduchom zlatom prsteni zo 14 karátového zlata.

 

zlom-strany

Princ William a Kate na návšteve diamantového mesta v Severnej Amerike

Novomanželia, ich kráľovské výsosti, vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu, od 30. júna do 8. júla počas svojej cesty po Kanade navštívili osem miest.

Zatiaľ, čo princ William navštívil Kanadu už dvakrát, pre jej kráľovskú výsosť to bude premiéra.

Yellowknife sa nachádza len 512 km na juh od Severného polárneho kruhu a je domovom pre takmer 20 000 ľudí a zároveň je hlavným mestom kanadských Severozápadných teritórií. Diamanty boli objavené v Severozápadných teritóriách na začiatku 90. rokov 20. storočia. Dnes sa ťažia diamanty troch bania...

Čítať ďalej...

Čo so šatami po starších súrodencoch I.

Deti rýchlo rastú a s pribúdajúcimi rokmi sa im utvára aj vlastný názor na detskú módu. Pre mnohých rodičov je obnosené detské šatstvo priam darom z nebies. Nanešťastie niektoré deti ho nemôžu ani len vystáť. V tomto článku Vám ponúkneme pár rád ako deťom vysvetliť, že aj obnosené detské šatstvo po starších súrodencoch je rovnak...

Čítať ďalej...

10 nápadov ako sa zasnúbiť na Valentína

Ženu nemôžete požiadať o ruku v lepší deň ako je Valentín. Ktorý deň môže byť lepší pre túto po otázku ako práve medzinárodný deň zaľúbených? Prinášame nápady pre inšpiráciu ako túto výnimočnú chvíľu uroviť ešte viac romantickou. Prečítajte si ich a premyslite si, čo sa vlastne k vašej polovičke najviac hodí. Možno vás napadne ešte niečo špeciálnejšie, ako je v tomto článku.

 Dajte vedieť aj ostatným o tomto článku - stačí jedno kliknutie ...

Čítať ďalej...