logotype

Prihláste sa

Hromadne šírené správy môžu byť hoaxy, ich obsah treba preveriť | Rady a tipy

Správy, ktoré obsahujú výzvy na hromadné rozposielanie ďalším adresátom, sú s najväčšou pravdepodobnosťou hoaxy - klamlivé správy, ktoré môžu navodzovať strach, žiadajú o akútnu pomoc, či vyvolávajú negatívny postoj k iným rasám a komunitám.

Internetový expert upozorňuje, že hoaxy sú čoraz sofistikovanejšie, preto treba byť k hromadne preposielaným správam maximálne kritický.

Dôveryhodné správy?

"Hoaxy už nepoužívajú len vymyslenú informáciu, ktorej nezmyselnosť udrie do očí, naopak, v súčasnosti využívajú aktuálne správy doplnené o infografiku, percentá a vyjadrenia," informoval riaditeľ eSlovensko Miroslav Drobný.

"Hoaxy v súčasnosti tak môžu vyznievať ako naozaj dôveryhodné správy, je preto potrebné k nim byť čo najviac nedôverčivý," uviedol. Dodal, že prostredníctvom internetového prehliadača sa dá zistiť, či obsah správy nie je hoax, ale aj to, aká je história takejto správy.

"Existujú stránky na to určené ako hoax.cz či hatemetoo.sk," upozornil Drobný. Väčšina hoaxov, ktorá sa objavila na Slovensku, sú podľa jeho slov preložené správy, ktoré boli vymyslené v iných krajinách. V posledných rokoch sa však predsa len objavili aj originálne slovenské hoaxy.

"Sú zamerané na šírenie negatívneho až nenávistného postoja k marginalizovaným, najmä rómskym komunitám," skonštatoval Drobný. Ako príklad uviedol hromadne sa šíriace správy o výške sociálnych dávok pre Rómov, či o tom, že Rómovia nemusia platiť za lieky.

Čo robiť s hoaxom

Ak zistíme, že ide o hoax, treba ho najmä hneď zmazať a nešíriť ďalej. "Ideálne je, ak tomu, kto nám takýto mail poslal, oznámime, že ide o klamlivú správu a doplníme to napríklad linkom na informáciu, ktorá to potvrdzuje," uviedol Drobný.

Odborník upozornil na to, že pri hoaxoch riskujeme aj vlastnú dôveryhodnosť. "Ako odosielatelia takejto správy prestávame byť dôveryhodní, resp. pri správe šíriacej xenofóbiu sa môžeme dostať do situácie, že nás samých začnú podozrievať zo sympatií a súhlasu so xenofóbnymi názormi," upozornil Drobný.

Dôveryhodnosť môžeme stratiť aj vtedy, ak ďalej prepošleme správu s prosbou o nevyhnutnú okamžitú pomoc. "Aj keď to pošlete v dobrej viere a trebárs je táto informácia aj pravdivá, je potrebné si uvedomiť, že takéto správy sa šíria na internete aj niekoľko rokov, preto v momente keď ju šírite ďalej, už dávno nie je aktuálna," skonštatoval Drobný.

Prečítaj si pôvodný článok  http://s.sme.sk/r-rss/7077722/zena.sme.sk/hromadne-sirene-spravy-mozu-byt-hoaxy-ich-obsah-treba-preverit.html

zlom-strany

Princ William a Kate na návšteve diamantového mesta v Severnej Amerike

Novomanželia, ich kráľovské výsosti, vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu, od 30. júna do 8. júla počas svojej cesty po Kanade navštívili osem miest.

Zatiaľ, čo princ William navštívil Kanadu už dvakrát, pre jej kráľovskú výsosť to bude premiéra.

Yellowknife sa nachádza len 512 km na juh od Severného polárneho kruhu a je domovom pre takmer 20 000 ľudí a zároveň je hlavným mestom kanadských Severozápadných teritórií. Diamanty boli objavené v Severozápadných teritóriách na začiatku 90. rokov 20. storočia. Dnes sa ťažia diamanty troch bania...

Čítať ďalej...

Blahoželanie k narodeniu dieťaťa - všeobecné

 

Potrebujete zavinšovať k novému životu a hľadáte malý veršík? Zozbierali sme pre vás pár veľmi pekných blahoželaní k narodeniu bábätka. Urobte radosť a pošlite čerstvým rodičom k prírastku želanie.

Malý človiečik sa narodil,
aby celej rodinke radosť urobil.
Vinšujeme mu zdravíčko...
Čítať ďalej...

Ako má vyzerať zásnubný prsteň

Ako sme už viackrát spomínali, výber toho správneho zásnubného prsteňa môže byť náročný. Ako prvé sa oboznámte s terminológiou, ktorú používajú predajcovia, aby opísali rôzne vlastnosti prsteňa.

Okrúhla časť prsteňa je vyrobená z drahých kovov ako zlato, striebro alebo platina. Farba záleží len na Vás. Zlato môže byť v prirodzenejšej žltej farbe alebo v...

Čítať ďalej...